SEO Nedir?

author photo

SEO, ingilizce açılımı olarak “Search Engine Optimization” ve türkçe açılım olarak da “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak adlandırılan SEO, kısaca sitelerdeki verilerin arama motorları tarafından taranıp ilgi düzeyine göre sıralamasına yönelik yapılan SEO optimizasyon çalışmalarıdır. Arama motorları botları sayesinde internet üzerindeki tüm verileri tarayıp, ilgi düzeyine göre belirli kurallara tabi tutarak siteleri sıraladığı çalışmadır. Bu işlemleri devasal veritabanları ve karmaşık algoritmalarıyla sağlamaktadır. 

seo nedir
SEO Nedir?
Türkiye de en çok kullanılan arama motorları Google, Yandex, Yahoo ve Bing dir. Son zamanlarda eklenen yani arama motoru da mobil cihazlarda etkin olarak kullanılmaktadır. Pazarın söz sahibi ve sektörü belirleyen hiç şüphesiz Google ‘dır. Google yeniliklerde öncülük yapar ve diğer arama motorlarıda o yeniliklere göre düzenlemeler yapar. Arama motoru siteleri sıralarken sayfalara ve onlu gruplara böler. Örnek vermek gerekirse; 1.sayfada 10 tane site bulundurulur. Genelde arama motorları 20 sayfada bulunan 200 siteyi göstermektedir.  

Arama Motorları Nasıl Çalışır?Arama motorları, internet üzerindeki tüm siteleri botları ile taramaktadır. Bazı arama motorları bir bot kullanırken bazı arama motorları üç bot kullanabilmektedir. Google’ın 100.000.000 GB ‘ın üzerinde veriyi taradığı ve dizinlerine kayıt ettiği bilinmektedir. Arama motorları topladığı bu verileri, yarar düzeyine ve ilgi düzeyine göre sıralamaktadır. Geliştirdiği algoritmalar yardımıyla bu verileri sıralamaktadır. Google her geçen zamanda yeni güncellemeler çıkararak ilgi düzeyini daha da artırmakda ve arama yaptığımızda karşımıza daha kaliteli siteleri çıkarmaktadır. Google algoritmaları bilinen 200’ün üzerinde kriterden oluşmaktadır. 

Arama motorları yalnızca aradığımız bilgiyi getiren değil, aynı zamanda yapay zeka sistemine sahiptir. Örneğin; 5x2 yazdığımızda bunun bir matematiksel işlem olduğunu anlayıp direk bize sonucunu 10 olarak getirmektedir. Arama motorları spam ve kopya sitelere savaş açmış durumdadır. Karmaşık algoritmaları sayesinde bu siteleri belirleyip sıralamalardan kaldırmakta ve bu siteleri ceza uygulamaktadır. SEO ile ilgili daha fazla bilgi için SEO bölümüne göz atınız.

Etiketler: arama, motorları, siteleri, google, olarak


1 Yorum:

avatar
Yunus Emre KÖROĞLU delete 26 Nisan 2018 00:36

Aklınıza takılan sorularınızı yorum olarak sorabilirsiniz? En kısa sürede dönüş yapacağız.

Cevap


EmojilerEmojiler

Bu en yeni yayın
Önceki yayın Önceki yayın