Programlama Dili Nedir?

author photo

Programlama dili, yazılımcının bir algoritmayı ifade etmek amacıyla bir bilgisayara ne yapmasını istediğini anlatmasının yoludur. Programlama dilleri, yazılımcının bilgisayara hangi veri üzerinden işlem yapacağını verinin nasıl depolanıp iletileceğini hangi koşullarda hangi işlemlerin yapılacağını tam olarak yapılmasını sağlar. Günümüzde 150 ‘ye yakın programlama dili vardır. En popüler programlama dilleri, java, c, c#, php vs. ‘dir.

Düşük Seviyeli Programlama Dilleri?

Düşük seviyeli programlama dilleri, bilgisayar dilinde düşük seviyeli programlama komut kümesinde hiç soyutlama imkanı vermeyen veya az soyutlama imkanı veren programlama dilleri düşük seviyeli programlama dilleridir. Düşük seviyeli programlama dilleri donanıma daha yakın dillerdir. Örnek vermek gerekirse Assembly düşük seviyeli programlama dilidir.

Yüksek Seviyeli Programlama Dilleri?

Programlama Dili Nedir


Yüksek seviyeli programlama dilleri, bilgisayar dilinde yüksek seviyeli programlama komut kümesinde kolaylık sağlayan ve yazılımcıya daha anlaşılır kolay bir programlama imkanı sağlayan programlama dilleridir. Günümüzde yüksek seviyeli programlama dilleri daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Yüksek seviyeli programlama dilleri daha kolay öğrenilebilen ve yazılabilen dillerdir. Örnek vermek gerekirse pascal programlama dili yüksek seviyeli programlama dilidir. Yüksek seviyeli programlama dillerinin çalışma hızları düşüktür.

Etiketler: programlama,seviyeli,dilleri,yüksek,düşük

1 Yorum:

avatar
Yunus Emre KÖROĞLU delete 26 Nisan 2018 00:37

Aklınıza takılan sorularınızı yorum olarak sorabilirsiniz? En kısa sürede dönüş yapacağız.

Cevap


EmojilerEmojiler

Sonraki yayın Önceki yayın
Önceki yayın Önceki yayın