Dizi Nedir?

author photo

Dizi, birden fazla verinin saklanması için oluşturulan değişkenlere dizi adı verilir. Dizilerin oluşturulmasındaki temel düşünce birden fazla veriye tek bir değişken altından erişebilmektedir.Değişkenlerdeki her bir veriye eleman denir. Dizi elemanları indeks değerleri ile çağrılırlar. İndeks bir elemanın dizi içinde nerede yer aldığını gösterir. İndeksler  bir çok programlama dilinde olduğu gibi 0’dan başlar. 0’dan başlamasının sebebi programlama dillerinin tamamen insan mantığını oluşturulmuş olduğunun göstergesidir.

Tek boyutlu dizi, dizinin bir adı ve dizi içerisindeki bir elemanın dizinin kaçıncı elemanı olduğunu belirten bir indisi mevcuttur.  Örneğin x adlı dizi için x[3] ifadesi bu dizinin 3 numaralı elemanını yani 2 değerini göstermektedir. Dizinin indisi Javascript dilinde daima köşeli parantez ile belirlenir.

Çok boyutlu dizi, bir Array’in çok boyutlu olması genel olarak her elemanında farklı birer Array içerdiği anlamına gelmektedir. Bu arraylerde kendi içlerinde farklı indekslerde değerleri tutar. Çok boyutlu dizileri tek boyutlu diziler yeterli gelmediğinde kullanırız.

Dizi isimleri belirlerken Türkçe karakter ve boşluk kullanmayınız. Javascript’te dizi elemanları kolay bir şekilde değiştirilebilir. Javascriptte diziye yeni eleman eklemek kolaydır. Push() metodu javascriptte dizi sonuna eleman eklemek için kullanılabilir.

Dizi Nedir


Diziden eleman silme, splice() metodu ile belirtilen index değerinden sonra silinecek eleman ya da elemanlar için kullanılır. Splice metodunda replace’de olduğu gibi iki parametre vardır. İlk parametre silinecek indeks konumunu, ikinci parametre ise indeksten sonra kaç adet elemanın silineceğini belirtir.Sort() metodu, dizideki elemanları küçükten büyüğe doğru sıralar. While döngüsü ile array’ın boyutuna kadar saydırıp dizi içindeki elemanları alabilirsiniz.

Etiketler: dizi,boyutlu,eleman,dizinin,elemanları

1 Yorum:

avatar
Yunus Emre KÖROĞLU delete 26 Nisan 2018 00:36

Aklınıza takılan sorularınızı yorum olarak sorabilirsiniz? En kısa sürede dönüş yapacağız.

Cevap


EmojilerEmojiler

Sonraki yayın Önceki yayın
Önceki yayın Önceki yayın