Sosyal Medya Ağları?

author photo

1.Facebook

Facebook, en popüler ücretsiz sosyal medya ağıdır. Facebook kullanıcıları birbirlerine yazı, resim, video paylaşabilirler. Birbirlerine mesaj gönderebilir, yorum yapabilirler. Böylelikle Facebookta iletişim oldukça aktifdir. Ayrıca Facebook markalara özel sayfa, grup ve etkinlikler oluşturmasınada olanak sağlamaktadır.
sosyal medya
Facebook üzerinde sizleri takip eden kişilere takipçi denmektedir. Ayrıca arkadaşlık sistemide bulunan Facebookda çevrim içi olan arkadaşlarınızı görebilme olanağıda bulunmaktadır. Facebook günümüzde 1.7 milyardan fazla üyeye sahiptir. Günlük aktif online kullanıcı sayısı 798 milyon kişidir. Türkiyede interneti olan insanların %88 ‘i Facebook kullanmaktadır. Bu kişilerinde %66 günlük olarak facebooka giriş yapmaktadır. Dünyada en fazla facebook kullanıcısı bulunan ülke ABD ‘dir. Türkiye ’de beşinci sırada yer almaktadır.

Facebookdaki mesajlaşma sistemi sayesinde sunduğumuz ürünlerin müşteri tarafından yapılan öneri ve eleştirilere anlık olarak cevap verebilirsiniz. Bu geri dönüşler yeni müşteriniz olmak isteyen kişiler için bir kriter olmaktadır.

Facebookda dikkat çekici paylaşım yapabilmek için kısa metin ve ilgi uyandıracak resimler seçmelisiniz.

2.Twitter

İnsanların birbirlerini takip ettikleri ve takipçilerin birbirlerine resim, video, yazı gönderebildiği ayrıca direk mesaj atabildiği bir sosyal ağdır. Temelde mobil cihaz kullanıcıları için geliştirilmiş sosyal ağdır. Facebookdan sonra en çok üyeye sahip ikinci sosyal ağdır. Metin gönderme facebook gibi sınırsız değil belirli bir karakter sınırı vardır. Vermek istenilen mesaj kısa ve net olarak gönderilmesi amaçlanmaktadır. Küçük ve orta mercekli şirketler için iyi bir tercih olabilmektedir. Ortalama günlük 200 milyona yakın retweet atılmaktadır. Twitter’ın 350 milyondan fazla üyesi bulunmaktadır.

3.Youtube

Kullanıcıların video paylaşmasını sağlayan ve bu videolara yorum, beğeni yapılmasını sağlayan video paylaşım platformudur. Ençok ziyaret edilen video paylaşım sitesidir. Youtube üzerinden Türkiyede ayda 3 milyardan fazla video izlenmektedir. Video açıklama kısımlarına site linki eklemenize olanak sağlamaktadır.

4.İnstagram

Kullanııcıların birbirlerine resim ve video paylaştığı direkt mesaj gönderebildiği bir sosyal ağdır. İnstagram telefon üzerinden kullanıcıların fotoğraflarını yüklemesine, fotoğraflarında düzenlemeler yapmasına ve kütüphanesinde bulunan filtre efektler kullanılmasına izin vermektedir.İnstagram kullanarak ürün bazlı satışlarda, ilgi çekici paylaşımlarla yüzbinlerce kullanıcıya ürünlerinizi sergileyebileceğiniz bir sosyal ağ platformudur.

sosyal medya istatistikleri 2018

5.Pinterest

Pinterest, müşterilerin ilgi alanlarına göre panolar hazırlayıp, ürünleriniz ile ilgili resimler paylaşabileceğiniz sosyal ağ platformudur.

6.LinkedIn

LinkedIn, iş dünyasında işletmeler  ve çalışanlar için aktif kullanılan bir sosyal ağdır. Meslek dallarında yenetekli kişileri bulabileceğiniz bir ortamdır. Bu sosyal ağı etkin kullanarak yeni bağlantılar kurabilirsiniz. LinkedIn sayesinde iş dünyasındaki bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

Etiketler: facebook,sosyal,video

1 Yorum:

avatar
Yunus Emre KÖROĞLU delete 26 Nisan 2018 00:38

Aklınıza takılan sorularınızı yorum olarak sorabilirsiniz? En kısa sürede dönüş yapacağız.

Cevap


EmojilerEmojiler

Sonraki yayın Önceki yayın
Önceki yayın Önceki yayın